Postavili jsme domov pro tisíce! Nebojte se, nejsme budovatelé, ani nám není vlastní sociální inženýrství. Řeč je o hmyzím hotelu pro brouky - broukovišti. Stovky štěrbin, puklin a mezírek vzniklo ze přispění milovníků přírody, rodičů a dětí v Permasadu u hřiště. Z pečlivě předpřipraveného materiálu jsme sestavili stěnu plnou komůrek, kterou nabízíme včelám samotářkám, vosičkám, zlatoočkům, slunéčkům sedmitečným, škvorům, pestřenkám a dalším zájemcům k bezplatnému ubytování. Broukovišti vévodí umě zpracovaná věž, která prostor k obývání dále rozšiřuje. Kromě brouků sem mají naplánovány vycházky i děti z mateřské školy, aby zjistili, kdo nový se do ratenického broukoviště přistěhoval.
Jak celé budování proběhlo je možno vidět ve fotogalerii a něco informací si můžete přečíst na informačním plakátku.
Děkujeme všem stavitelům, že přispěli svým umem, nápady a materiálem!
Letošní medování s Ratenickou včelou bude probíhat v duchu let předešlých. Opět budeme desátkem z našich produktů podporovat dobré věci v Ratenicích. Je na Vás, abyste se rozhodli, který projekt chcete podpořit. Chcete podpořit výsadbu stromů kolem Ratenic, nebo opravu kostela sv. Jakuba Většího?
Můžete u nás dostat:
- med
- propolis
- propolisovou mast
- propolisovou tinkturu
Letos můžete mít med i ve formě medové detoxikační masáže přímo od včelaře a akreditovaného maséra Pavla.
ratenicka.vcela@gmail.com
Těší nás, že jste si k nám našli cestu. Nezapomeňte ji. Každého poutníka si vážíme.
Prodej včelích produktů je zahájen!
Můžete zaslat své objednávky!
Naše produkty pro Vás:
- květový med (ve sklenicích různé velikosti)
- propolis (v různých formách: tinkturu, mast, surový propolis)
- ovčelená voda ( po celý rok mimo zimu)
Exkurze do úlu Vám rádi zprostředkujeme po předchozí domluvě s Vámi a se včelkami.
Napište nám: ratenicka.vcela@gmail.com
Chov včelích matek – kurz 5.6.2009 Nasavrky – naše poznámky.
Kritéria vhodného včelstva k produkci nové matky:
1) Produkt – množství medu
2) Doprovodná kritéria:
stavba voskového díla
zimovatelnost
intenzita jarního rozvoje
síla na vrcholu rozvoje
bodavost
rozbíhavost
rojivost
3) Čistící pud:
hygienický test (zabití (propíchnutí/zmrznutí) části plodu nevylíhnutých dělnic – ideálně vyklizeno do 24, max. do 48 hodin) – nutnost ve všech včelstvech ve stejný den a stejné množství (např. vystřižený trojúhelník)
varroatolerance
Odchov matek
Příprava vajíček k přelarvení:
Ve vybraném včelstvu (dle viz výše) uvěznit na 6 hodin pomocí mřížky matku na části jednoho rámku (věznící mřížka může být udělána pomocí dřívek a mateří mřížky). Chceme, aby matka zakladla tuto část rámku.
Po 6 hodinách matku pustit a znovu tu stejnou plochu přikrýt tak, aby tam matka nemohla klást, ale dělnice mohly čerstvě nakladený plod obhospodařit. Tento plod je po 3,5 dne připraven k přelarvení.
Příprava úlu pro přijetí přlarveného plodu :
Zhutnění včelstva z více do méně nástavků (ze 3 do 2 – tzn. dole plodiště, nahoře medník) – pocit stísněnosti, lepší šance přijmutí přelarveného plodu v mateřích miskách.
Do medníku dát otevřený plod, aby se tam přilákaly mladušky.
Přelarvení:
Přelarvení se provádí po 3,5 dnu po nakladení vajíček – larvičky mají 0,5 dne a nesmí být stočeny víc než do půlměsíce. V mateří misce by měla být kapka vody nebo kapky vody s medem. Mateřích mističek nesmí být víc než 20, jinak je včelstvo ve startéru neuživí.
Tvorba startéru:
Stratér je bedna s větracími otvory na tři rámky, včelotěsná.
Startér se skládá ze tří rámků – dvou okrajových – zavíčkovaný plod dělnic před vylíhnutím s medem (vyjmuto z upraveného včelstava – z medníku) a prostřední k umístění přelarveného plodu v mateřích miskách. Do startéru shodit mladušky z otevřeného plodu z plodiště upraveného včelstva zhruba ze 4 rámků.
Přelarvený plod v miskách dát na 24 hodin do staréru (max 20 kusů misek). Potom startér přendáme do medníku. Už je vidět, které mateří misky se uchytily.
Zužitkování včelích matek:
Po dalších 48 hodinách lze tyto uchycené mateří misky transportovat/expedovat – jsou otevřené. Mimo včelstvo můžou být až 6 hodin mimo úl (po delší době larva zahyne).
9. den je larva/matka zavíčkována a dál potřebuje jen teplo (může se umístit do školkovací klícky a třeba do oplodňovánu. V oplodňovánu necháme tak dlouho, dokud matka nezačne klást. Matka má mít v oplodňovánu cca 200g kalíšek včel. Aby se se včlami dobře pracovalo (přenesení do oplodňovánu) provede se jejich narkotizace rajským plynem – oxidem dusným). Pokud se neumístí do této klícky 9. den, může se do ní umístit až 15. den. Důvodem je to, že 11.-14. den se nesmí s matečníkem hýbat z důvodu poškození.
Metody přidávání matek
Klícka bez doprovodných včel – ty doprovodné včely by nové včelstvo rušily; zhruba na 3 dny, aby si na ni zvykly. Ideálně je, když je včelstvo osiřelé. .- uzavřít matku na 3 dny pod včely nepropustnou mřížku, kde se zrovna líhnou mladušky a zároveň je nějaké množství zásob – včely si matku postupně osvobodí tak, že se k ní prokoušou pod mřížkou.
Netvrdíme, že jsme si to všechno napsali správně. Navíc jsme tuto metodu neodzkoušeli. Kdo by se chtěl tímto návodem řídit, činí tak na své vlastní riziko…navíc, nejsme si zcela jistí, zda-li je výše napsané srozumitelné:o)
Další zajímavé informace k problematice chovu včelích matek:
http://www.vcelarskafarmaurban.cz/ABC.htm
Jednoho dne se v blíže nejmenované hlavě zrodil nápad, pořídit k našim nástavkovým úlům ještě historickou reminiscenci v podobě klátu.
Všechno to začalo obhlížením almárek a klátů ve skanzenu v Přerově.
Následně byl objeven polotovar ve Stromovce (leden 2009).
Z jednoho polotovaru se staly polotovary dva.
I začali jsme kutat…
….hoblovat, brousit…a to děláme do dneška.
Zajímá Vás jak to celé dopadne? Nás taky! Sledujte tyto stránky.
Chce-li se někdo přidat k tvorbě klátů, nechť se přihlásí, práce je pro každého.
Nádherný klát se podařilo udělat na jihu Čech: www.brtnik.unas.cz
- Takhle jsme začínali
Částí dobročinného spolku jsou také včely, které, sobě vlastním způsobem spolupracují na všech projektech, které spolek pořádá. Protože je jejich pracovitost nezdolná a plody jejich práce lahodné, my včelaři prodáváme jejich produkty.
Zároveň jsme ustanovili, že podpoříme projekt Jakub nebo Aleje desátkem, tj. 10% z ceny prodaných včelích produktů bude věnováno na jeden z projektů podle toho, jak se kupující rozhodne.
Mate-li zájem o poznání života včel, o včelaření nebo o naše produkty dejte nám vědět emailem ratenicka.vcela@gmail.com, nebo vhoďte vzkaz do schránky domu č. 11. Pokud Vám nebudeme umět zodpovědět vaše otázky, nebo nebudeme mít produkt, který hledáte, pokusíme se kontaktovat naše přátele – zkušené včelaře.
Symbióza