Podzim k nám byl shovívavý a tak jsme mohli sázet stromy, které pro nás zajistilo MAS Podlipansko o.p.s. za finanční podpory Nadace Via. Protože se však výsadbový termín kryl s dušičkovými svátky, sazečů se sešlo jen co by se za nehet vešlo. Jejich heroické nasazení, vytrvalost a odhodlání pro dobrou věc si zaslouží velké poděkování a těm nejmenším dvojnásobné. Zároveň děkujeme laskavé vstřícnosti OÚ Ratenice se zajištěním dopravy sazenic na místo. Plodné stromoví se jistě každému pomocníkovi hojně odmění. Kdo má zájem o krátkou fotoreportáž z ubytovávání stromů, může se podívat.
DĚKUJEME ZA VAŠI NÁMAHU!
20. říjnen patří stromům. Je Den stromů a stromy mají svátek. Mnoho lidí si uvědomilo, že stromy jsou pro ně důležité.
V Ratenicích, v duchu této myšlenky, 3. listopadu zasadíme nové stromy k Výrovce. Prospějeme tak nejen sobě, ale i všem živáčkům a krajině kolem nás.
ZVEME všechy milovníky přírody: příjďte 3. listopadu společně s námi zasadit nové stromy. Sraz je v 9 hodin na návsi.
Těšíme se na všechny nadšené sazeče!
Děkujeme všem, kteří pomohli s organizací celého setkání a děkujeme i těm, kdo ve svém plném diáři našli čas setkání se zúčastnit. Věříme, že mělo smysl.
K prohlédnutí je několik fotografií ze setkání a k přečtení tisková zpráva.
Zveme Vás na vzpomínkové setkání spojené s osudem ratenické židovské rodiny Lustigové, která se stala obětí holocaustu.
28. 10. 2012 ve 14 hodin se setkáme před hasičskou zbrojnicí, uctíme památku zavražděných položením kamínků ke vchodu statku čp. 9 – bývalému bydlišti rodiny Lustigové. S pamětníky a hosty následně proběhne na obecním úřadě přednáška Transport AAc, č. 299, vernisáž výstavy Zmizelí sousedé a projekce filmu Sedm světel. Židovskou kulturu si přiblížíme ochutnávkami židovské kuchyně a židovskými písněmi.
29. 10. 2012 proběhne položení pamětních kamenů do chodníku před statkem čp. 9.
Zveme všechny obyvatele Ratenic, zvlášť zveme naše pamětníky, kteří rodinu Lustigovu znali.
Jednotlivé záznamy na DVD mohou přiblížit ratenickou historii dávnou i nedávnou a třeba i pozměnit brýle, kterými jste na svět kolem sebe, nahlíželi doposavad.
Jednotný příspěvek k pokryti nakladů je 40,- Kč. DVD Vám radi předáme osobně nebo zašleme.
Na DVD je zachycena přednáška „Pravěké Ratenice“ pana Mgr. Lamprechta z Polabského muzea. Po víc jak 36 letech jsem mohli slyšet o předcích, kteří v Ratenicích žili a tvořili. Poutavé vyprávění je doplněno fotografiemi, náčrty a v neposlední řadě nalezenými artefakty z Ratenic a okolí.
Co nám zde po sobě Keltové zanechali? Byli Germáni jen barbaři? Jak se v době na začátku letopočtu žilo? A co na to Marobud? Na tyto a mnoho dalších otázek naleznete odpověď v přednášce Mgre. Lamprechta z Polabskébo muzea v Poděbradech, kterou Vám přinášíme na tomto DVD společně se zajímavými obrázky.
Filmové střípky z 80. let jsou zachyceny na osmičkový film panem Papugou. Nyní jsou převedeny do digitálního formátu a dokresleny dobovou hudbou. Filmotéka vypovídá mnoho o atmosféře té doby.
Bedna se starou poštou nalezená na půdě Hlaváčova statku dávala tušit mnohé zajímavé materiály, ale že by se o nálezu mělo mluvilt za mořem, to nenapadlo nikoho.
V rámci Ratenické včely jsme vytvořili skupinku mladých historiků a pátráme po zapomenuté historii naší obce. Čím víc jdeme do hloubky, odhalujeme souvislosti a objevujeme nová fakta, tím víc se Ratenice ukazují jako ves plná zajímavých osudů, spolkového vření a dějinných událostí. Nechceme jen historii odhalovat, ale chceme ji také prezentovat nejširšímu publiku. V plánu máme stezku s informačními panely o historii obce a jejich obyvatel, vydání pamětí ratenickch písmáků Františka Miškovského a Karla Pokorného, položení pamětních kamenů na židovské spoluobčany zavražděné za holokaustu a zřízení webového muzea. Naše aktivity zaujaly natolik, že jsme byli podpořeni také Evropskou unii v rámci projektu Mládež v akci.
Máte-li chuť se k nám přidat, neváhejte, prostoru k aktivnímu tvoření je dost a dost.
Jak to vlastně s korespondencí ze staré bendy bylo, si můžete přečíst v Kolínském deníku.