Ratenická včela – dobročinný osvětový spolek –


Here we go

12/06/2009

Kurz chovu včelích matek

Rubrika: Včelaření a medování – Pavel – 08:11

Chov včelích matek – kurz 5.6.2009 Nasavrky – naše poznámky.

Kritéria vhodného včelstva k produkci nové matky:

1) Produkt – množství medu
2) Doprovodná kritéria:
 stavba voskového díla
 zimovatelnost
 intenzita jarního rozvoje
 síla na vrcholu rozvoje
 bodavost
 rozbíhavost
 rojivost
3) Čistící pud:
 hygienický test (zabití (propíchnutí/zmrznutí) části plodu nevylíhnutých dělnic – ideálně vyklizeno do 24, max. do 48 hodin) – nutnost ve všech včelstvech ve stejný den a stejné množství (např. vystřižený trojúhelník)
 varroatolerance

Odchov matek

Příprava vajíček k přelarvení:
Ve vybraném včelstvu (dle viz výše) uvěznit na 6 hodin pomocí mřížky matku na části jednoho rámku (věznící mřížka může být udělána pomocí dřívek a mateří mřížky). Chceme, aby matka zakladla tuto část rámku.

Po 6 hodinách matku pustit a znovu tu stejnou plochu přikrýt tak, aby tam matka nemohla klást, ale dělnice mohly čerstvě nakladený plod obhospodařit. Tento plod je po 3,5 dne připraven k přelarvení.

Příprava úlu pro přijetí přlarveného plodu :
Zhutnění včelstva z více do méně nástavků (ze 3 do 2 – tzn. dole plodiště, nahoře medník) – pocit stísněnosti, lepší šance přijmutí přelarveného plodu v mateřích miskách.
Do medníku dát otevřený plod, aby se tam přilákaly mladušky.

Přelarvení:
Přelarvení se provádí po 3,5 dnu po nakladení vajíček – larvičky mají 0,5 dne a nesmí být stočeny víc než do půlměsíce. V mateří misce by měla být kapka vody nebo kapky vody s medem. Mateřích mističek nesmí být víc než 20, jinak je včelstvo ve startéru neuživí.

Tvorba startéru:
Stratér je bedna s větracími otvory na tři rámky, včelotěsná.
Startér se skládá ze tří rámků – dvou okrajových – zavíčkovaný plod dělnic před vylíhnutím s medem  (vyjmuto z upraveného včelstava – z medníku) a prostřední k umístění přelarveného plodu v mateřích miskách. Do startéru shodit mladušky z otevřeného plodu z plodiště upraveného včelstva zhruba ze 4 rámků.

Přelarvený plod v miskách dát na 24 hodin do staréru (max 20 kusů misek). Potom startér přendáme do medníku. Už je vidět, které mateří misky se uchytily.

Zužitkování včelích matek:
Po dalších 48 hodinách lze tyto uchycené mateří misky transportovat/expedovat – jsou otevřené. Mimo včelstvo můžou být až 6 hodin mimo úl (po delší době larva zahyne).

9. den je larva/matka zavíčkována a dál potřebuje jen teplo (může se umístit do školkovací klícky a třeba do oplodňovánu. V oplodňovánu necháme tak dlouho, dokud matka nezačne klást. Matka má mít v oplodňovánu cca 200g kalíšek včel. Aby se se včlami dobře pracovalo (přenesení do oplodňovánu) provede se jejich narkotizace rajským plynem – oxidem dusným). Pokud se neumístí do této klícky 9. den, může se do ní umístit až 15. den. Důvodem je to, že 11.-14. den se nesmí s matečníkem hýbat z důvodu poškození.

Metody přidávání matek
Klícka bez doprovodných včel – ty doprovodné včely by nové včelstvo rušily; zhruba na 3 dny, aby si na ni zvykly. Ideálně je, když je včelstvo osiřelé. .- uzavřít matku na 3 dny pod včely nepropustnou mřížku, kde se zrovna líhnou mladušky a zároveň je nějaké množství zásob – včely si matku postupně osvobodí tak, že se k ní prokoušou pod mřížkou.

Netvrdíme, že jsme si to všechno napsali správně. Navíc jsme tuto metodu neodzkoušeli. Kdo by se chtěl tímto návodem řídit, činí tak na své vlastní riziko…navíc, nejsme si zcela jistí, zda-li je výše napsané srozumitelné:o)

Další zajímavé informace k problematice chovu včelích matek:

http://www.vcelarskafarmaurban.cz/ABC.htm

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.